Kompatybilność w budownictwie – sprawa często pomijana.

0
189
Rate this post

Bardzo częstym tematem poruszanym przez klientów jest zgodność różnych materiałów budowlany (a w zasadzie jej brak) produkowanych przez różnych producentów. Na forach i blogach bardzo często pojawiają się historie, oparte na doświadczeniu z budową bądź przebudową domu i problemami z materiałami w roli głównej.

Często bywa tak, że zakupione materiały budowlane, które przywieziono na plac budowy okazały się nieco inne od tych, z których dom był budowany wcześniej. Okazuje się, że jedyną różnicą, nawet przy identycznej cenie, jest marka producenta. Niestety, wielokrotnie bywa tak, że pustaki od dwóch różnych firm nieznacznie się od siebie różnią i są nieco inaczej wykonane. Kierownicy budowy oraz majstrowie zazwyczaj nie są zdziwieni tym faktem, twierdząc, że to norma. Według ich deklaracji bardzo często zdarza się, że klient szuka oszczędności bądź skusi się na promocję organizowaną przez market budowlany i dokupi materiały innego, niż dotychczas, producenta.

Pomimo wszystkich procedur standaryzacyjnych i normalizujących rozmiary, metody produkcji i wagę danych komponentów i elementów, tego typu różnice mogą się zdarzać. Przykładowo, dachówki mogą być odlewane z innego wzorca, a klinkier mógł być wypalany w nieco innej temperaturze.

Co więc zrobić z niekompatybilnością elementów budowlanych? Najlepiej zawczasu zwracać uwagę na wybór producenta. Znajdując markę odpowiadającą naszym oczekiwaniom warto pozostać wiernym jej produktom i jeśli to tylko możliwe dobierać pozostałe typy materiałów do tych, w które zainwestowaliśmy już wcześniej.